Szczepan Wójcik: W Polsce nie ma prawdziwych organizacji ekologicznych

Paulina Małyszek | 30 sierpnia 2017

 – W Polsce organizacje ekologiczne czy właściwie pseudoekologiczne to organizacje podszywające się pod znawców środowiska. Pod osoby, które wiedzą w jaki sposób zajmować się zwierzętami, w jaki sposób dbać o środowisko, w jaki sposób dbać choćby o Puszczę Białowieską. (…) Musimy wiedzieć, że bardzo często jest to pewnego rodzaju ideologia, która ostatnimi czasy coraz śmielej wkracza do nas z krajów Europy Zachodniej. Jest to ideologia, która stawia zwierzęta ponad człowiekiem, humanizuje je i animalizuje człowieka. Warto wiedzieć, że te osoby, które tak mocno chronią zwierząt jednocześnie są gorącymi orędownikami wprowadzenia aborcji na życzenie, eutanazji czy też związków homoseksualnych. To jest głęboka lewica, to jest ta nowa lewica, która jest autentycznym zagrożeniem – mówił w programie „Wieś to też Polska” prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

O zjawisku ekoterroryzmu, organizacjach pseudoekologicznych działających pod płaszczykiem dbania o środowisko, a także o sytuacji branży futrzarskiej w Polsce w minioną niedzielę na antenie Telewizji Trwam dyskutowali Szczepan Wójcik (prezes IGR) i dr Marian Szołucha (ekonomista, Akademia Finansow i Biznesu „Vistula”).

– Są to organizacje, które atakują personalnie różne osoby po to, żeby zdyskredytować ich dobre imię w oczach opinii publicznej. (…) Różnego rodzaju ataki listowne, personalne, ostatnio pobicie duszpasterza leśników w Puszczy Białowieskiej. To tylko nieliczne przykłady bardzo agresywnych i złych postępowań tych organizacji. To osoby, z którymi my jako społeczeństwo powinniśmy walczyć i nigdy nie poddawać się presji jaką próbują na nas wywrzeć – podkreślał prezes Instytutu.

Zapytany o sposób organizacji się środowisk pseudoekologicznych Szczepan Wójcik potwierdził, że często na protestach w wielu miejscach kraju pojawiają się te same osoby. Działają w ten sposób, by wzbudzić wrażenie o znacznej liczebności tego środowiska.  – Małe grupki zakładają fikcyjne organizacje, fikcyjnie wykazują, że jest wiele podmiotów. Tylko po to, żeby pokazać, że całe społeczeństwo jest przeciwko i popiera ich postulaty. Otóż nie, to bardzo wąska grupa interesu, za którym bardzo często stoją pieniądze, konkurencja, opozycja czy inne kraje zachodnie, które mają swój interes w tym, żeby atakować czy to gałęzie rolnictwa czy też np. Puszczę Białowieską – dodał.

– Prezes jednej z czołowych organizacji pseudoekologicznych jeszcze kilka lat temu prowadził firmy drukarskie, które sprzeniewierzyły 30 mln złotych. Do dziś prowadzone są liczne postępowania karne, prokuratorskie w tej sprawie. Niektóre z postępowań, prowadzone w prokuraturze w Gdańsku, były bardzo szybko umarzane. Okazuje się, że za tymi umorzeniami stoi jeden z prokuratorów, który przyczynił się do umarzania postępowań i bezkarności Amber Gold. Mamy więc prokuratora, który pomagał Amber Gold w swoich wyłudzeniach pieniędzy i który umarzał postępowania wobec prezesa największej pseudoekologicznej organizacji w Polsce – zauważył prezes IGR. – Ta organizacja posiada własne drukarnie więc ich interesie jest też to, żeby drukować jak najwięcej ulotek, robić jak najwięcej raportów. To bardzo łatwy sposób na wyłudzanie pieniędzy. (…) Zysk netto tej organizacji (po opłaceniu pracowników, wszystkich swoich akcji itd.) wynosił 5 mln złotych. Jeśli zestawimy te kwoty z osobą, która zarządza tą organizacją okazuje się, że jest to bardzo łatwy sposób na zarabianie milionów. Często są to pieniądze wyciągnięte od nieświadomych osób, które wpłacają dobrowolne datki. (...) Jestem przekonany, że właśnie ta organizacja bierze również znacznie większe środki właśnie po to, żeby dyskredytować naszą branżę tylko po to, żeby inne kraje, inne rynki mogły ją przejąć. Popatrzmy kto stoi za tymi organizacjami, jakimi pieniędzmi one dysponują, jak ogromny lobbing uprawiają w Sejmie. Niestety część polityków dała się zmanipulować, bo nie potrudzili się, żeby sprawdzić z kim mamy do czynienia. Ale mam nadzieję, że jeszcze to sprawdzą – kto tak naprawdę stoi za atakami, kim są te osoby i jakie zyski z tego czerpią – podsumował Szczepan Wójcik.

 

Nagranie rozmowy można obejrzeć tutaj.

Zobacz też:

Dyrektor IGR dla Radia Maryja: Sprawa Puszczy Białowieskiej to gra na obalenie polskiego rządu

Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, wypowiedział się dla Radia Maryja w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. 

Jacek Podgórski o skażeniu jaj w krajach UE

Skażone jaja w Niemczech i Holandii – zawiódł system wczesnego ostrzegania

Dyrektor IGR o zbiorach rzepaku: Informacje są niepokojące

Informacji na ten zbiorów rzepaku dla portalu swiatrolnika.info udzielił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Kontakt
+48 (22) 299 70 35
biuro@instytutrolny.pl
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej