Dyrektor IGR dla swiatrolnika.info: Człowiek jest czynnikiem, który może przyczynić się do przenoszenia wirusa

Paulina Małyszek | 28 sierpnia 2017

 

– ASF powoduje niemal stuprocentową śmiertelność zarażonych osobników, ale nie jest groźna dla człowieka. Jednak człowiek jest czynnikiem, który może przyczynić się do przenoszenia wirusa – podkreślał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Dyrektor Instytutu przedstawił w programie zasady bioasekuracji, która ma chronić przed rozprzestrzenianiem się choroby. – Dla konkretnych hodowli trzody chlewnej, kiedy pojawi się tam ASF, jest to tak naprawdę koniec. Takie zwierzęta muszą zostać poddane ubojowi po to, aby choroba nie rozprzestrzeniała się dalej. Granicą maksymalną, mam nadzieję, może być Wisła. Niedobrze byłoby, gdyby choroba przedostała się na drugą stronę rzeki. To byłaby tragedia - dodał.

– Chodzi o to, aby nie kupować świń z nieautoryzowanych, nieoficjalnych targowych hodowli. To w początkowej fazie choroby przyczyniło się do jej rozprzestrzenienia. Niemożliwym byłoby, aby choroba sama bez udziału czynnika ludzkiego tak szybko rozprzestrzeniła się w Polsce - stwierdził Jacek Podgórski.

Do tej pory Główny Lekarz Weterynarii poinformował już o 91 ogniskach afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju - większość na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Liczba przypadków ASF w Polsce stale wzrasta.

Cały program do obejrzenia tutaj.

Zobacz też:

Dyrektor IGR dla Radia Maryja: Sprawa Puszczy Białowieskiej to gra na obalenie polskiego rządu

Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, wypowiedział się dla Radia Maryja w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. 

Jacek Podgórski o skażeniu jaj w krajach UE

Skażone jaja w Niemczech i Holandii – zawiódł system wczesnego ostrzegania

Dyrektor IGR o zbiorach rzepaku: Informacje są niepokojące

Informacji na ten zbiorów rzepaku dla portalu swiatrolnika.info udzielił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Kontakt
+48 (22) 299 70 35
biuro@instytutrolny.pl
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej