Jacek Podgórski w Telewizji Republika o kondycji polskiego rolnictwa

Paulina Małyszek | 16 sierpnia 2017

- Kwestia spółdzielczości to bardzo duży problem, z którym boryka się polskie rolnictwo. Jeżeli spojrzymy na kraje Europy Zachodniej (np. na Francję, która jest flagowym przykładem) tam dzięki rolniczej spółdzielczości udało się wywindować tamtejsze rolnictwo do poziomu jednego z najbardziej opłacalnych tego typu sektorów w krajach UE i na świecie – tłumaczył na antenie Telewizji Republika Jacek Podgórki, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

- W Polsce niestety pokutuje cały czas PRL-owska spuścizna. Rolnicy są bardzo zniechęceni kiedy mówi im się w ogóle o spółdzielczości i zdarza się, że wychodzą ze spotkań w ośrodkach doradztwa rolniczego czy podczas komisji rolnictwa nie chcą w ogóle o tym słyszeć. Następuje pewna zmiana pokoleniowa, ale nadal przekazywane są pewne wzorce. Rolnicy boją się, że sąsiad nastawiony na indywidualny zysk (…) będzie chciał ich oszukać. Boją się wspólnego gospodarowania maszynami, a spółdzielczość jest tak naprawdę formą gospodarowania, która przynosi korzyści poprzez wielkoformatowe rolnictwo. Kiedy mamy pewną grupę  producentów rolnych, ona wzajemnie wymienia się maszynami, wymienia się pewnymi doświadczeniami – jest w stanie zawojować większe rynki z tego względu, że rynek przetwórczy, handel stawia obecnie na pewną konsolidację – chce odbierać większe partie materiałów, a mały rolnik zwyczajnie nie jest w stanie zapewnić np. dużego kontyngentu jednogatunkowych jabłek – zauważył dyrektor IGR.

- Pewne grupy producenckie, które w Polsce funkcjonują czy spółdzielnie, które powinny moim zdaniem zacząć funkcjonować. Tym bardziej, że weszła w życie ustawa, która jest pewnym ukłonem ze strony rządu w stronę rolników, odciążając ich w pewien sposób podatkowo. Gdyby ta ustawa zaczęła funkcjonować realnie wśród rolników mielibyśmy dużo silniejszą pozycję negocjacyjną na rynkach światowych, ponieważ potrafilibyśmy sprzedawać większe partie konkretnego towaru na raz. Wówczas zyskujemy jeżeli chodzi o cenę na światowych rynkach, potrafimy dotrzeć do najbardziej odległych skupów. To spowodowałoby moim zdaniem rozkwit polskiego rolnictwa i te niecałe 25 mld, które w tamtym roku wyeksportowaliśmy (…) mogłoby znacznie się zwiększyć. Sądzę, że mógłby być to wzrost nawet o kilkanaście procent w skali najbliższych kilku lat – podkreślał Jacek Podgórski. 

Całość do obejrzenia tutaj - "Raport" cz. I i "Raport" cz. II

 

Zobacz też:

Dyrektor IGR dla Radia Maryja: Sprawa Puszczy Białowieskiej to gra na obalenie polskiego rządu

Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, wypowiedział się dla Radia Maryja w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. 

Jacek Podgórski o skażeniu jaj w krajach UE

Skażone jaja w Niemczech i Holandii – zawiódł system wczesnego ostrzegania

Dyrektor IGR o zbiorach rzepaku: Informacje są niepokojące

Informacji na ten zbiorów rzepaku dla portalu swiatrolnika.info udzielił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Kontakt
+48 (22) 299 70 35
biuro@instytutrolny.pl
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej